Gaśnica W Samochodzie 2023

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

W ostatnim wpisie poruszyliśmy temat wymaganego wyposażenia w samochodzie, jednym z najczęściej poruszanych zagadnień w 2023 roku okazuje się gaśnica samochodowa i szereg pytań związanych z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa. Wiele osób twierdzi, że posiadanie gaśnicy i tak jest bez sensu bo ma małą skuteczność w przypadku sytuacji pożaru w pojeździe, wiele nie wie czy gaśnica jest elementem wymaganym oraz jak ją bezpiecznie stosować. Wbrew pozorom pożar w samochodzie zdarza się dosyć często, wystarczy sprawdzić archiwum lokalnej gazety np. w Łodzi.

Czy gaśnica samochodowa jest obowiązkowa w Polsce?

W Polsce gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu i jest to określone w przepisach ruchu drogowego, dodatkowo przepisy określają, że gaśnica samochodowa powinna zawierać minimum 1kg środka gaśniczego. Obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z § 11 pkt. 14 tego rozporządzenia, każdy kierowca ma obowiązek wyposażyć swoje auto w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia.

Ten sam akt prawny reguluje kwestię posiadania gaśnicy w innych typach pojazdów, przykładowo: dwie gaśnice musi mieć z kolei samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób. Przepis ten nie ma zastosowania do motocykli.

Czy za brak gaśnicy w aucie grozi mandat?

Za brak gaśnicy, jako obowiązkowego wyposażenia pojazdu grozi mandat w kwocie od 50zł do 500zł i podczas rutynowej kontroli drogowej policjant będzie zobligowany do jego nałożenia na kierowcę, który nie zastosuje się do cytowanego wcześniej rozporządzenia.

Czy gaśnica samochodowa musi być ważna?

Jak wynika z treści obowiązującego rozporządzenia, nie ma wymogu aby gaśnica w samochodzie posiadała ważne badanie techniczne i za brak ważnej homologacji gaśnicy w samochodzie nie otrzymamy mandatu od policjanta drogówki. Natomiast w przypadku okresowego badania technicznego, diagnosta może (choć nie musi) nie dać nam przeglądu bez ważnej gaśnicy. W 2018 roku ruszyły prace legislacyjne aby zmienić ten stan rzeczy i wprowadzić nakaz ważności dla gaśnic samochodowych.

Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie?

Najważniejszą zasadą odnośnie umiejscowienia gaśnicy, to oczywiście takie miejsce gdzie będzie ona łatwo dostępna w przypadku nagłej potrzeby jej użycia. Najczęściej od pierwszych oznak problemu do pożaru pojazdu jest sporo czasu, najpierw pojawia się dym i charakterystyczny zapach, który może pozwolić na skuteczne użycie gaśnicy. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu gaśnicy, gdyż ze względu na jej rozmiary i wagę może stanowić zagrożenie dla pasażerów pojazdu – gaśnica musi być przytwierdzona.

Jaką gaśnicę wybrać do samochodu?

Choć przepisy mówią o kilogramowej gaśnicy, warto zastanowić się czy tak mała ilość środka gaśniczego daje rzeczywiste zabezpieczenie przed pożarem – zatem pierwszym najważniejszym zaleceniem odnośnie gaśnic jest minimum dwu kilogramowa ilość środka gaśniczego. Ponadto do pojazdów samochodowych zalecanym typem środka gaśniczego jest ABC, który może gasić:

A – pożar ciał stałych (np. tekstylia, drewno);

B – pożary cieczy i materiałów stałych topiących się (np. benzyna, lakiery);

C – pożary gazów (np. gaz miejski, metan, propan, wodór, acetylen);

Gaśnicę najlepiej kupić w sklepie wyspecjalizowanym w takiej sprzedaży, a nie koniecznie u okazjonalnego sprzedawcy na znanym portalu aukcyjnym „byle taniej”, pamiętajmy, że to element naszego bezpieczeństwa!

Rodzaje gaśnic używanych w samochodach

  • Gaśnica proszkowa z nabojem CO2 ze środkiem gaśniczym typu BC. Popularna (głównie ze względu na niską cenę) gaśnica samochodowa. Uwaga: po zerwaniu zabezpieczenia trzeba odczekać kilka sekund, zanim zacznie się gasić.
  • Sprej do gaszenia ognia. Według producentów małe puszki z pianką gaśniczą w spreju są niemal tak wydajne, jak gaśnice proszkowe. W praktyce nadają się do gaszenia mniejszych pożarów klas A i B. Można użyć jako gaśnicy pomocniczej (nie spełnia normy wagowej).
  • Gaśnica proszkowa stałociśnieniowa ABC. Najlepsza do samochodu, łatwa w użyciu – proszek jest już zmieszany z gazem (poznacie ją po manometrze). Co istotne, można nią gasić urządzenia pod napięciem. Wada: mocno brudzi. Po użyciu można ją ponownie nabić.

Jak korzystać z gaśnicy samochodowej?

Najważniejszym elementem skutecznego użycia gaśnicy w przypadku pożaru samochodu jest czas reakcji – im wcześniej kierowca przystąpi do walki z pożarem lub jego zalążkiem tym większa szansa na powodzenie akcji gaśniczej. Należy pamiętać o bezpieczeństwie, jeżeli dym wydobywa się spod maski, nie otwieramy jej tylko uchylamy i przez powstałą lukę wprowadzamy środek gaśniczy. Z gaśnicy korzystamy trzymając ją w pozycji pionowej. Przed użyciem należy usunąć zabezpieczenie i postępować zgodnie z instrukcją – często jest ona w bardzo przystępnej obrazkowej formie naniesiona na urządzenie, lepiej się z nią zapoznać bo czas uwalniania środka gaśniczego liczymy w sekundach.

 

Zdarzyła ci się awaria? Możesz skorzystać z usług naszej pomocy drogowej VIKING MAR – na terenie Łodzi i okolic pomagamy uruchomić autodowozimy paliwo, wypompujemy złe paliwo i w razie unieruchomienia pojazdu zapewniamy tanie holowanie auta we wskazane miejsce.

Zadzwoń +48 698 555 151

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *