Jak wyjechać autem z grząskiego terenu?

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Zdarza się, że kierowca swoim samochodem wjedzie na wilgotne lub sypkie podłoże i utknie bez możliwości łatwego wyjechania. Najczęściej próby wyjechania autem prowadzą tylko do pogorszenia sytuacji, koła buksują i zakopują się coraz bardziej, aż do momentu gdy podwozie „siada” całym ciężarem pojazdu i auto nie ma szans aby wyjechać. Oczywiście kierowca terenówki z napędem na cztery koła, wyposażony w wyciągarkę i sprzęt ma szanse, ale cywil w osobówce ma problem. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko dróg podmiejski i terenowych, zakopać można się w zaspie śniegowej albo w podmokłym trawniku w centrum miasta.  Poniżej kilka praktycznych rad: jak wyjechać gdy auto zakopie się w błocie, śniegu lub piachu?

Uwaga: Samodzielne próby wyjechania autem mogą doprowadzić do uszkodzenia pojazdu, korzystając z poniższych rad ryzykujesz, że pojazd oprze się o grunt na podwoziu i może uszkodzić zawieszenie, miskę olejową lub elementy układu wydechowego. Ponadto próby holowania auta w nieodpowiedni sposób mogą oprócz uszkodzenia aut skutkować obrażeniami fizycznymi osób – urwanie liny, niekontrolowany zjazd pojazdu.

 

  1. Spuszczenie powietrza z kół na osi napędowej – mniejsze ciśnienie w oponach sprawi, że opona będzie miała lepszy kontakt z podłożem i tym samym skuteczniej odda moment obrotowy. Zwiększa to szanse na uzyskanie możliwości wyjechania autem z zaspy lub błotnego grzęzawiska.
  2. Wyłączenie kontroli trakcji – kontrola trakcji może przeszkadzać w tym co zamierzasz zrobić wyłączenie jej przyciskiem lub w ustawieniach komputera pomoże poradzić sobie z manipulowaniem gazem i przełożeniem napędu.
  3. Użyj wyższego biegu – zmniejszając obroty sprawiasz, że auto nie zrywa tak łatwo przyczepności, ruszanie z dwójki da lepszy efekt na śniegu i wodnistym błocie.
  4. Podłożenie pod koła podpory – możesz podłożyć pod koła cokolwiek, co sprawi, że zwiększy się przyczepność – drewniane deski, gałęzie, trapy, drabiny a nawet dywaniki z samochodu, jeżeli nie jest Ci ich szkoda.

  1. Założenie łańcuchów śniegowych – największe szanse dają łańcuchy do jazdy po śniegu i lodzie, dają bardzo dobre efekty – jeżeli masz je w bagażniku to się nie wahaj i załóż na koła aby poprawić przyczepność w grząskim terenie.
  2. Rozbujaj auto – wykonując krótkie manewrowanie w przód i w tył, możesz rozbujać auto aby zyskać dostęp do lepiej utwardzonego podłoża. Jest to ryzykowna technika ale czasem działa, wymaga dobrego rozeznania czy warto.

  1. Wezwij pomoc drogową 😉 Jeżeli mimo prób nie udało się wyjechać autem, możesz wezwać pomoc, która w profesjonalny sposób pomoże wyciągnąć auto z błota albo pomoże wyciągnąć auto ze śniegu lub wyciągnie auto z rowu. Jesteśmy do dyspozycji 24h/dobę na terenie Łodzi i okolic.

Natychmiastowa pomoc? Dzwoń! 698-555-151

1 thought on “Jak wyjechać autem z grząskiego terenu?”

  1. Zaprezentowane rady na wyjazd z błotnego terenu są raczej sensowne – ostatnio miałem okazję sam sprawdzić. Wjechałem na ziemisty pas obok parkingu, wyglądał niegroźnie a okazało się, że jedno z przednich kół napędowych zostało zakopane kompletnie w błocie. Mam prawko od prawie 20 lat, więc zdarzyć się może każdemu – nie tylko blondynce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *