Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2023

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Używasz auta codziennie od wielu lat, czy na pewno wiesz jakie jest obecnie obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w roku 2023? A może wiesz i potrafisz wymienić ale nie koniecznie posiadasz wszystkie wymagane przez kodeks drogowy elementy? Pora to zmienić, bo za nieposiadanie obowiązkowego wyposażenia grozi wysoki mandat w kwocie nawet do 500 zł! Nie wspominając już o kwestii bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów.

zestaw drogowy wyposażenie samochodu
Samochodowy zestaw bezpieczeństwa – przydatne wyposażenie auta, źródło obrazu: http://sklep-ppoz.pl/

Kto ustala prawo do obowiązku posiadania wyposażenia pojazdu i na jakiej podstawie?

Zgodnie z kodeksem drogowym  wskazano, że to minister transportu ma za zadanie ustalić obowiązkowe urządzenia. Dokładnie rzecz ujmując: w ustawie prawo o ruchu drogowym w części POJAZDY, Rozdział 1 – Warunki techniczne pojazdów, artykuł 66 w punkcie numer 5 przeczytamy:

Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrami właściwym do spraw wewnętrznych oraz Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia.

Lista wymaganych rzeczy jest opublikowana w treści Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku, które dostępne jest tutaj: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Co trzeba posiadać w samochodzie w 2023 roku? – obowiązkowe wyposażenie auta 2023

Obecnie do wymaganych elementów każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu publicznym na terenie Polski wymagane są:

 • gaśnica samochodowa ABC z ważną homologacją – o pojemności nie mniejszej niż 1kg (jeden kilogram),
gaśnica samochodowa - obowiązkowe wyposażenie samochodu
Gaśnica samochodowa – obowiązkowe wyposażenie samochodu, źródło: http://www.amtra.pl/

Przepisy w treści rozporządzenia nie zawierają informacji o dacie przydatności gaśnicy. Jeśli na wyposażeniu auta posiadamy gaśnicę o nieaktualnej dacie ważności nie otrzymamy mandatu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto raz do roku odświeżyć homologację gaśnicy, jej ważność sprawdzi również diagnosta podczas badania technicznego.

 • trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją,

 

 

trójkat ostrzegawczy obowiązkowe wyposażenie samochodu
Trójkąt ostrzegawczy – obowiązkowe wyposażenie samochodu, źródło: http://www.motoszop24.pl/

Warto przy tym pamiętać, że trójkąt ostrzegawczy w przypadku awaryjnego unieruchomienia pojazdu obowiązkowo ustawiamy odpowiednio: w odległości 30 do 50 m poza obszarem zabudowanym lub 100 m na autostradzie lub drodze ekspresowej.

 • apteczka pierwszej pomocy.
apteczka samochodowa - obowiązkowe wyposażenie samochodu
Apteczka samochodowa – obowiązkowe wyposażenie samochodu, źródło: http://www.motoszop24.pl/

Uzasadnieniem jej posiadania, jest obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w przypadku uczestniczenia bądź bycia świadkiem wypadku, choć za jej brak nie dostaniemy mandatu, to dla naszego bezpieczeństwa i innych warto ją mieć w samochodzie.

Za nie dostosowanie się do wymogu grozi mandat karny w kwotach odpowiednio:

 • za brak gaśnicy, mandat w kwocie od 20 do 500 zł,
 • za brak trójkąta ostrzegawczego, mandat w kwocie od 20 do 500 zł,
 • za niewystawienie trójkąta w przypadku zdarzenia drogowego, mandat w kwocie 150 zł.

Jakie inne nieobowiązkowe wyposażenie pojazdu warto posiadać?

Podróżując samochodem jesteśmy jako uczestnicy ruchu drogowego narażeni na niebezpieczeństwo wynikające zarówno z technicznych właściwości pojazdu jak i w związku z ruchem innych pojazdów. Warto zatem na poważnie potraktować przygotowania do bezpiecznej jazdy umieszczając w samochodzie:

 • wspomnianą apteczkę z podstawowym zestawem popularnych leków i preparatów,
 • kamizelkę odblaskową, zgodna z normą: EN 471 – może się przydać również pasażerom w przypadku awarii lub wypadku na drodze lub autostradzie, a także za granicą np. w Austrii jest obowiązkowa,
 • zestaw narzędzi naprawczych i rękawiczki,
 • linkę holowniczą,
 • kable rozruchowe,
 • dodatkowe żarówki,
 • dodatkowe bezpieczniki,
 • koło zapasowe,
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
 • wzór oświadczenia z kolizji drogowej,
 • kompresor.

Ile kosztuje obowiązkowe wyposażenie pojazdu?

Chcąc się zaopatrzyć w wymagane urządzenia: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i apteczkę wydamy kwotę od 50 zł, np. na popularnym serwisie aukcyjnym na literę „A” 🙂 Warto przy tym nie wybierać najtańszej chińskiej wersji, gdyż są to przedmioty od, których pośrednio zależy nasze zdrowie a niejednokrotnie życie.

Co trzeba będzie posiadać w samochodzie od 2021 roku? – obowiązkowe wyposażenie auta 2023

W nadchodzącym roku szykują się zmiany związane ze zmianami w rozporządzeniach unijnych, które regulują zakres wymaganego wyposażenia pojazdów. Od 2018 roku wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie dostawcze będą musiały być w standardzie wyposażone w systemy: ABS, ESP i czujnik ciśnienia w oponach, a ponadto urządzenia, które w razie wypadku automatycznie powiadomią służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i niesienie pomocy.

Do tej pory to jest do 2017 roku producenci nowych aut mieli obowiązek wyposażyć pojazdy w:

 • poduszki powietrzne,
 • system ABS,
 • czujniki ciśnienia w oponach.

Od roku 2018 nowe samochody muszą być wyposażone dodatkowo w:

 • po 31 marca 2018 nowe samochody muszą  posiadać system eCall, który automatycznie wzywa pomoc i wysyła komunikat do służb ratunkowych w formacie MSD (położenie GPS pojazdu, liczba pasażerów, marka i nr VIN pojazdu,
 • asystent pasa ruchu,
 • ISA, czyli Inteligent Speed Assistance, to automatzczne ograniczenie prędkości, które po włączeniu rozpoznaje znaki drogowe z ograniczeniem prędkości i nie pozwala kierowcy jeździć szybciej, niż one wskazują,
 • ponadto od 1 maja 2018 roku wszystkie samochody za oceanem będą musiały być wyposażone w kamerę cofania.

Jak widać są to bardzo istotne zmiany, które wywołują wiele komentarzy w środowisku kierowców – z pewnością myślą jaka przyświeca prawodawcy jest zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa, oczywiście kosztem możliwości wyboru po stronie obywatela.

Mustachian • 4 miesiące temu
Ciężko się może wyprzedzać z ogranicznikiem prędkości jak wciskasz gaz, a auto ledwo idzie… Widzę tu zagrożenia.

AN • 4 miesiące temu
naturalnie że nie ma co się pchać w nowe samochody. Ostatnie dobre produkowali w 2000 roku. Wszystko nowsze to śmieci które albo po okresie gwarancji nadają się na złom ze względu na koszty eksploatacji albo jeszcze w trakcie okresu gwarancyjnego. Ostatnia dobra elektronika w autach to był ABS. A tak na prawdę jedyna przydatna to radio (pomijam tutaj oczywiście światła). Najgorsze jest to że tak się dzieje nie tylko z samochodami ale ze wszystkim co zostało wyprodukowane.

Mag • 4 miesiące temu
Głupie pomysły i bardzo niebezpieczne. Mam nadzieje ze będzie ktoś za to odpowiedzialny jak zaczną ginąć ludzie bo nie będzie można przyspieszyć samochodu. Porostu kretynstwo.

蛇盯住 • 4 miesiące temu
Świetny system to eCall, już widzę, jak do tysięcy drobnych stłuczek będą wysyłane zastępy ratownicze, bo system uzna, że to było groźne zdarzenie

ccc • 4 miesiące temu
Chore są te elektroniczne ograniczenia, dążą do tego aby odebrać ludziom mózgi i niech ich wozi maszyna, zero przyjemności i wolności. Dodatkowo uniemożliwia powstawanie nowych niezależnych marek bo koszty wejścia są już i tak za wysokie.

WielkiBRat • 3 miesiące temu
Nie rozumiecie, że eCall to podstęp! takie auto, z tym systemem musi mieć nadajnik GPS- a co za tym idzie? Ze można cały czas obserwować to auto. Następne będzie rozporządzenie UE o automatycznych mandatach za przekraczanie prędkości na drogach!!! Wielki brat czuwa!

Sebastian Jeziorski • 3 miesiące temu
To będą takie wspaniałe innowacje. Bo trzech latach zacznie się to psuć ..i zaczną się wypadki .. Dali byście się prowadzić samemu autu w śnieżyce. W ulewę. A zresztą na pokładzie samolotu komórka może stanowić problem .a tu ???..czujnik się za brudzi… korozja …i co asystentowi się porypie . I nagle co???? Mamy już inteligentne światła , wycieraczki..i wiem jak to działa po paru latach…−

D Sebastian Jeziorski • 3 miesiące temu
Spokojnie, jak wejdą samo jeżdżące auta TO NA 100% będą przymusowe przeglądy-wymiany wszystkiego co parę lat za grube tysiące i albo płacisz i utrzymujesz to na najwyższym poziomie technicznym, albo idź spać. Oni na to z upragnieniem czekają.

Bee Gees • 3 miesiące temu
jak sobie przypomnę ile to było pustej pisaniny jak wchodził ABS, ESP.
Spokojnie ludzie, przyzwyczaicie się, macie dużo czasu, bo pierwsze auta trafią do Was dopiero jak juz Niemiec z Syryjczykiem sobie nimi pojeżdżą.

Źródło komentarzy: https://autokult.pl/30049,obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-od-2018-roku,all#comments

Obowiązkowe wyposażenie samochodu poza granicami Polski

Zgodnie z obowiązującą na terenie państw Unii Europejskiej konwencją wiedeńską wyposażenie samochodu za granicą, ma być zgodne z obowiązującym wymaganym wyposażeniem w kraju w którym samochód został zarejestrowany. Zdarza się, że niektóre kraje respektują swoje przepisy także w odniesieniu do cudzoziemców, np. Austria, gdzie obowiązek posiadania kamizelek spoczywa na wszystkich kierowcach (minimum 1 kamizelka na pojazd, zgodna z normą: EN 471). W wielu krajach brak kamizelki oznacza mandat.

Pamiętaj, że w przypadku awarii samochodu lub kolizji drogowej musisz zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, możesz liczyć zawsze na naszą pomoc drogową w Łodzi przez całą dobę oraz holowanie na lawecie!

 

1 thought on “Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce 2023”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *