Gdy auto nie chce odpalić? Co zrobić?

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wsiadasz rano do samochodu, przekręcasz klucz a silnik nie chce odpalić – być może rozrusznik kręci a może nawet nie drgnie, jednak takie sytuacje zdarzają się i to najczęściej gdy robi się chłodniej. Jeżeli twój akumulator tylko się rozładował to można mu pomóc stosując odpalanie awaryjne z kabli rozruchowych, jeżeli jest już stary i dobiegł kresu swojej eksploatacji to czeka cię wymiana akumulatora. Jeżeli zabrakło paliwa w baku bo zapomniałeś zatankować to wystarczy skorzystać z usługi dowozu paliwa. W najgorszym przypadku padł rozrusznik lub twoje auto spotkała inna poważna usterka – auto trzeba holować na lawecie do mechanika, który oceni zakres i kosztowność prac.

Co zrobić gdy auto nie chce odpalić?

Gdy samochód nie chce uruchomić silnika, mamy raczej małe szanse aby samodzielnie poradzić sobie z jego uruchomieniem – tak wynika ze statystyki. Jeżeli znamy swój pojazd i mamy wiedzę na temat technicznych aspektów jego działania możemy spróbować poradzić sobie zanim wezwiemy pomoc drogową lub zadzwonimy po mechanika. Poniżej kilka rad praktycznych w  przypadku problemów  z dopaleniem:

  • jeżeli silnik nie kręci lub robi to niechętnie to najpierw trzeba sprawdzić akumulator
  • należy sprawdzić czy klemy są podłączone i przewodzą prąd
  • należy sprawdzić czy nie palą się kontrolki awaryjne na desce rozdzielczej
  • należy sprawdzić czy nie zabrakło nam paliwa
  • jeżeli silnik kręci ale nie chce zaskoczyć można spróbować odpalania z samostartem

Co zrobić gdy auto nie chce odpalić na mrozie?

Zimą na mrozie auto najczęściej spotyka rozładowanie akumulatora, szczególnie jeżeli ma już kilka lat wiernej służby łatwo może się na ujemnej temperaturze rozładować do poziomu, który nie zapewni prądu do rozruchu silnika. Można spróbować zapalić na kilka minut światła aby rozruszać akumulator i wykrzesać z niego jak najwięcej, rzadko ale czasem to pomaga uruchomić pojazd. W innym przypadku należy pożyczyć od kogoś prąd z użyciem kabli rozruchowych lub wymienić albo naładować akumulator – w przypadku bardzo dużych mrozów warto go nie zostawiać w aucie na noc, lepiej jest go wyjąć i przechować w ogrzewanym pomieszczeniu.

Czy można próbować odpalić auto samodzielnie?

Należy pamiętać, że oprócz sytuacji gdy padnie nam akumulator – większość metod i sposobów nie jest zalecana przez producentówi mechaników do samodzielnego stosowania. Im nowsze auto, im więcej w nim elektroniki i im bardziej nowoczesny układ paliwowy tym mniej jesteśmy w stanie zdziałać. Istnieje natomiast ryzyko, że uporem lub niewłaściwym podejściem uszkodzimy pojazd i zwiększymy zakres usterki podnosząc koszty naprawy.

Czego nie robić gdy auto nie chce odpalić?

  • nie jest dobrym pomysłem upór w kręceniu rozrusznikiem, im nowszy model auta tym lepiej jest nie przesadzać
  • nie jest dobrym pomysłem odpalanie z popychu – większości współczesnych aut i silników może to zaszkodzić
  • użycie słabej jakości przewodów rozruchowych – tanie marketowe grożą przegrzaniem lub nawet spaleniem

Masz problem z uruchomieniem samochodu w Łodzi lub okolicy? Możesz skorzystać z usług naszej pomocy drogowej – czekamy na zgłoszenia przez całą dobę. Oferujemy pomoc w awaryjnym uruchomieniu pojazdu – z kabli, oraz w holowaniu na lawecie gdy nie da się rozwiązać problemu na miejscu.

Źródło obrazu: https://pixabay.com/pl/photos/opel-karawana-zabytkowy-samoch%c3%b3d-3864063/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *