Co zrobić gdy auto zepsuje się na autostradzie?

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Awaria auta lub kolizja na autostradzie bądź drodze ekspresowej (szybkiego ruchu) to nie lada problem, wymaga od nas spokojnego i rozważnego podejścia. Szczególnie gdy auto zepsuje się po zmroku gdy jest już ciemno, bądź w złą pogodę (deszcz, śnieg) gdy jest pogorszona widoczność – jest to sytuacja dla nas niebezpieczna i wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa. Inne pojazdy poruszają się z prędkościami ponad 100 km/h to stanowi realne zagrożenie, które musimy w takiej sytuacji brać pod uwagę w każdym kroku naszego postępowania.

auto zepsute na drodze
auto zepsute na drodze

Pamiętaj! Zgodnie z przepisami na autostradzie zatrzymanie i postój pojazdu są zabronione poza miejscami do tego specjalnie wyznaczonymi.

Zasady gdy przydarzy nam się, że auto zepsuje się na autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu:

 • zachowaj spokój, szczególnie gdy się spieszysz, z pewnością jesteś już zdenerwowany
 • włącz światła awaryjne w pojeździe, nie gaś świateł – zostaw światła pozycyjne aby był widoczny
 • spróbuj uruchomić pojazd, przeanalizuj czy jest możliwy ponowny rozruch motoru i przejazd w miejsce odpowiednie do postoju
 • przed opuszczeniem pojazdu załóż kamizelkę odblaskową i upewnij się, że możesz zrobić to bezpiecznie – sprawdź czy nie nadjeżdża inny pojazd, kierowca w takim przypadku powinien opuścić pojazd od strony pasażera
 • jeżeli masz pasażerów, pomóż im w bezpieczny sposób opuścić drogę, lepiej aby nie pozostawali w pojeździe, pasażerowie opuszczają pojazd od strony pobocza
 • ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100m
 • zawiadom patrol policji autostradowej jeżeli auto znajduje się na jezdni i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu
 • wezwij pomoc, jeżeli auto nie znajduje się poza jezdnią
 • jeżeli posiadasz wykupione ubezpieczenie z assistance, skorzystaj z pomocy swojej firmy ubezpieczeniowej i wezwij pomoc drogową
 • w innym wypadku wezwij auto pomoc, która pomoże uruchomić pojazd lub odholować na lawecie – stawki za holowanie u firm współpracujących z zarządcą danej autostrady mogą być dużo wyższe od zewnętrznych firm takich jak nasza!

Awaria samochodu na autostradzie

Zgodnie z powyższymi punktami w przypadku awarii pojazdu na autostradzie należy jak najszybciej usunąć pojazd poza obszar jezdni, na prawe pobocze lub pas awaryjny, który jest wyznaczony do tego celu. Jeżeli pojazd nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu nie musimy wzywać pomocy autostradowej i alarmować policji, w innym wypadku na autostradach co kilometr umieszczone są punkty SOS – żółte słupy wyposażone w telefon do pracownika obsługi autostrady. Możesz skorzystać z takiego punktu do wezwania pomocy, uzyskania dodatkowych informacji oraz poinformowania o zagrożeniu – sprawdź wcześniej numer na słupkach, który informuje na jakim kilometrze autostrady znajduje się niebezpieczeństwo.

Jeżeli usterka, która unieruchomiła twój samochód jest do usunięcia pracownik pomocy drogowej może pomóc w awaryjnym uruchomieniu auta lub naprawie koła – coraz popularniejsze są mobilne usługi wulkanizacyjne – nasza firma również takie oferuje. Będzie to najprostsza i prawdopodobnie najtańsza opcja wyjścia z takiej sytuacji.

Pamiętaj, że holowanie pojazdu na autostradzie jest zabronione, jeżeli pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, np. uszkodzeniu uległ silnik bądź układ napędowy niezbędne będzie skorzystanie z lawety – tylko na lawecie zepsuty samochód może poruszać się w warunkach ruchu na autostradach w całym kraju.

Stłuczka lub wypadek na autostradzie

Podobne zasady należy stosować w przypadku stłuczki lub wypadku drogowego gdy dojdzie do niego na autostradzie lub drodze ekspresowej. Zgodnie z ogólnymi zasadami jakie reguluje kodeks drogowe, należy w odległości 100m ustawić trójkąt ostrzegawczy, postój pojazdu na jezdni należy sygnalizować światłami awaryjnymi, uszkodzone pojazdy należy w razie możliwości jak najszybciej usunąć z jezdni na pobocze lub pas awaryjny. Wszelkie czynności poza pojazdem najlepiej wykonywać w kamizelce odblaskowej, która jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego pojazdu – o czym pisaliśmy niedawno.  Należy pamiętać o tym, że inne pojazdy mogą poruszać się z prędkościami do 140 km/h co sprawia, że stanowią śmiertelne zagrożenie – czas na dostrzeżenie innych pojazdów i reakcję jest bardzo mały.

Jeżeli w wypadku na autostradzie są ranni należy jak najszybciej udzielić im pomocy, jednak wcześniej lub równocześnie pamiętając o wezwaniu pomocy i zawiadomieniu służb autostradowych.

Co jeżeli zabraknie paliwa na autostradzie?

Podobnie wygląda sytuacja gdy zabraknie Ci paliwa na autostradzie, musisz odpowiednio sygnalizować postój unieruchomionego pojazdu na jezdni i na poboczu. Jeżeli zdarzy się, że zatankowałeś zły rodzaj paliwa lub masz pusty bak najlepszym rozwiązaniem problemu jest wezwanie pomocy drogowej – w naszej ofercie znajdziesz zarówno dowóz paliwa na autostradzie jak i wymianę złego paliwa na drodze. Samodzielne wędrówki poboczem autostrady do najbliższej stacji benzynowej nie będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Koszt takiej usługi zaczyna się do 70 zł do kilkuset w zależności od odległości do pokonania oraz aktualnych cen paliwa na stacjach benzynowych.

brak paliwa na autostradzie
zabrakło paliwa na autostradzie

Nasza firma oferuje całodobowo pomoc w przypadku braku paliwa w okolicach Łodzi:

Mandat i punkty karne na autostradzie – za postój, holowanie, zawracanie

Każde zachowanie niezgodne z polskim kodeksem drogowym i przepisami porządkowymi autostrady grożą nałożeniem mandatu karnego, w przypadku zatrzymania na autostradzie w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi mandat w wysokości 300zł. Gdyby stróżowie prawa zauważyli, że cofasz lub zawracasz na autostradzie mają prawo wypisać mandat na kwotę 300zł i 5 punktów karnych. Natomiast holowanie na autostradzie jest zagrożone karą w wysokości 200zł. Za granicą w Niemczech, Austrii mandat będzie w walucie EUR i z pewnością będzie jeszcze bardziej dotkliwy finansowo.

Pomoc drogowa na autostradzie – ile kosztuje, jak długo się czeka?

Jeżeli ubezpieczenie obejmuje pomoc assistance, to korzystając z pomocy dyspozytora wezwiesz lawetę pomocy drogowej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W przypadku gdy nie masz ubezpieczenia, masz do wyboru assistance oferowany przez firmy współpracujące z zarządcą autostrady lub firmę oferującą pomoc drogową zlokalizowaną w miejscowości bliskiej twojego położenia, z pewnością firmy do których skieruje pracownik autostrady będą droższe. W naszej firmie korzystając z pomocy drogowej lub usługi holowania na lawecie szacunkową wycenę otrzymasz już przez telefon – dlatego warto skorzystać! Nasza pomoc drogowa oferuje również mobilną wulkanizację z naprawą koła na miejscu, co znacznie redukuje czas na usunięcie usterki i możliwość dalszej podróży. W zależności od odległości holowania i zakresu napraw możliwych do wykonania na drodze kwota będzie rzędu kilkuset złotych. Poczekasz na pomoc minimum 20-30 minut lub gdy będą trudności w dotarciu oczywiście dłużej.

W naszej firmie oferujemy usługi 24h/dobę na autostradach w pobliżu Łodzi:

Awaria na autostradzie za granicą – w Niemczech, Austrii, Czechach

Już w momencie gdy wybierasz się za granicę, warto sprawdzić czy posiadasz ubezpieczenie assistance obejmujące teren państwa do jakiego zamierzasz dotrzeć. W innym wypadku przygoda na autostradzie może drogo kosztować.

laweta holowanie na autostradzie

 

Holowanie i transport lawetą na autostradzie

Jeżeli twoje auto nie nadaje się do udzielenia pomocy drogowej i usunięcia usterki na miejscu, możesz skorzystać z pomocy w holowaniu pojazdu na lawecie albo do najbliższego warsztatu mechanicznego albo we wskazane miejsce. Pomoc drogowa oferuje również, jak to jest w przypadku naszej firmy transport osób, więc auto pojedzie z wszystkimi pasażerami jacy nim podróżowali.

1 thought on “Co zrobić gdy auto zepsuje się na autostradzie?”

 1. Ostatnio zdarzyło mi się złapać gumę na autostradzie A1 pod Łodzią i Pan Przemek pomógł mi na drodze, rzeczywiście jest to stresująca sytuacja. Szczególnie po ciemku! Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *